Vladimír LašDefinice taekwonda

none

Taekwondo .......... způsob života. Jaký je přesně smysl taekwonda?

Jednoduše řečeno je Taekwondo druh neozbrojeného boje určeného pro účel sebeobrany. Avšak je to víc než toto.

Je to vědecké využití těla při způsobu sebeobrany, těla, jež dokáže maximální využít svých schopností díky intenzivnímu tělesnému a duševnímu tréninku.

Je to bojové umění, které nemá sobě rovné ani v síle ani v technice. I když je to bojové umění, je jeho disciplína, techniky a duševní výcvik maltou pro budování silného smyslu pro odvahu, spravedlnost, lidskost a odhodlání. Je to právě tento duševní stav, jež odděluje pravé zastánce od lidí, kteří se honí za senzací a jež se spokojí pouze se zvládnutím bojových hledisek tohoto umění.

To je jeden z důvodů, proč je taekwondo nazýváno uměním sebeobrany. Zahrnuje v sobě také způsob myšlení a života, zvláště při vštěpování si přísné disciplíny a ideálu vznešené morálky.

Nejbližší výraz je, že je to téměř kult.

Doslovný překlad “Tae” znamená skákání nebo létání, kop nebo roztříštit nohou. “Kwon” znamená pěst - udeřit nebo rozbít pěstí či rukou. “Do” znamená umění nebo životní cestu - správná cesta vytyčená a vydlážděná světci a mudrci minulosti. Takže souhrně znamená “taekwondo” duševní výcvik a techniky neozbrojeného boje pro sebeobranu i pro zdraví a zahrnuje používání úderů, kopů, bloků a úhybů rukou a nohou pro rychlé zneškodnění protivníka nebo protivníků.

Taekwondo konečně umožňuje slabému vlastnit ušlechtilou zbraň spolu s jistotou, že se ubraní a porazí svého protivníka.

Samozřejmě, chybně použité může být taekwondo smrtící zbraň. Proto musí být vždy dáván důraz na duševní výcvik, aby se předešlo jeho zneužití žáky.

Pokud se týče žen, bezpochyby zjistí, že taekwondo je neocenitelný pomocník při obtěžování tzv. “vlky” a při jejich zahánění. Slyší-li člověk o mnoha případech, kdy se křehká žena účinně ubránila, zní to až neuvěřitelně. Ale skutečně toho jsou schopné, protože jsou zběhlé v umění sebeobrany.

Počet velkých činů taekwonda je velký. Pravděpodobně bude vhodné se o některých z nich zmínit. Například let přes motorku nebo jedenáct osob za sebou při kopání do cíle, přerážení palec silné borovicové desky umístěné ve vyšce 10 nebo 11 stop nohou, přerážení dvou cihel otevřenou dlaní, rozbití 8 nebo 10 kusů palec siných borovicových desek jednou ranou pěstí, atakování dvou cílů jednou nohou za letu, a tak dále. Náhodnému laikovi se to může zdát nemožné, ale pro žáky a mistry taekwonda je to běžná věc. Ovšem zvládnutí tohoto umění neznamená, abyste dělali nemožné činy.

Zvláště když Vás někdo vyzve, abyste holýma rukama zabili býka. Nicméně je zřejmé, že v ostatních formách tělesného boje není takové efektivní využití čisté somatické síly k vidění.

Neustálý trénink je podstatný, aby se člověk udržel ve vrcholné formě a tělesné kondici. Při tréninku budou využity všechny svaly lidského těla.

Z užití lidských svalů je možné využít veškerou energii vyvíjenou každým svalovým smrštěním. Pak je nutné předat takovouto energii na lidský cíl hlavně tam, kde jsou umístěny nejzranitelnější místa nebo životně důležité body protivníka, zvláště když je protivník v pohybu.

V tomto místě je nutno připomenout žákům taekwonda, že toto umění sebeobrany je speciálně navrhnuté pro rychlou odvetu proti pohybujícímu se útočníkovi.

Většina z těchto devastujících postupů je u taekwonda založena na prvním dopadu úderu plus následné dodatečné síle, poskytnuté zpětným nárazem pohybujícich se částí protivníkova těla.

Podobně, využitím okamžité síly útočníka je zapotřebí pouze lehkého úderu, aby útočník ztratil rovnováhu a byl poražen.

V případě žáků taekwonda, kteří jsou v neustálém výcviku, nebo přímo mistrů neztratí tito žádný čas uvažováním a automaticky jednají. Jejich jednání se stává reflexivním.

Proto si čtenáři v této encyklopedii mohou všimnout, že je kladen velký důraz na pravidelný výcvik, aby studenti dobře zvládli techniky útoku a obrany.

Hodiny strávené výcvikem nebudou promarněné, určitě sklidíte bohatou odměnu ve formě rychlých reakcí a smrtelných úderů, jež budou dopadat na Vašeho protivníka, nebo Vám v jiném případě zachrání život, jestliže to bude potřeba.

I když se taekwondo cvičí jenom pro cvičení samotné, radost ze cvičení zaplatí investovaný čas. Jako cvičení je stejně vhodné pro mladé, staré, muže i ženy.

none

Starověká mapa Koreje v 5. St. Po Kristu.

none

Nástěnná malba V Dung Hung Tomb (409 n. l.) představuje generála Jin, premiéra provincie Yoo-Ju, jež přijímá 13 guvernérů. Provincie Yoo-Ju sestává z 13 krajů včetně kraje Dae Goon, který byl na samém západě této provincie.

Vladimír Laš vladalas.info

Kontakty

osobní

icq

icq 175019847

Další komunikátory