Vladimír LašVýhody taekwonda

1. Popularita

Taekwondu se mohou věnovat mladí i staří, muži i ženy a v některých případech i tělesně postižení. Tělesná síla, váha a stavba nehrají žádnou roli. 60 let stará, 85 liber vážící jednoruká žena může získat tolik osobního uspokojení a zlepšení duševního a tělesného zdraví, jako 18 let starý olympijský vítěz desetiboje.

Vzory (tuly) mohou být vybírány podle omezení žáka, a jelikož se taekwondo může pochlubit myriádou technik, mohou být pro jednotlivé studenty vybírány nejvhodnější techniky, či mohou být tyto techniky modifikovány. Slova povzbuzení pro ty, co nejsou zvláště tělesné vyvinutí: Většina mistrů taekwondo nebyla původně fyzicky silná a neměla přirozenou koordinaci. Ve skutečnosti dává obvykle instruktor přednost méně vyvinutým žákům, nikoliv z osobních důvodů, ale protože tento typ žáků mnohem tvrději pracuje a mnohem více se umění věnuje.

Určitým způsobem se taekwondo podobá gymnastice. Žák opakuje to, co instruktor předvádí, a instruktor mu občas opravuje správnost techniky. Také žák, který již jistou dobu cvičí, může jinému začátečníku vysvětlovat techniky, které již sám zvládl.

2. Ekonomika

I když cvičební oblek je základním požadavkem pro trénink v tělocvičně kvůli navození dobré atmosféry, může člověk snadno cvičit v trenýrkách, sportovním obleku nebo i oblečení, ve kterém chodí na ulici.

Nemáme-li k dispozici regulérní tréninkovou halu s potřebnými pomůckami, může pro výcvik a „otužování“ postačit slaměné lano omotané okolo kusu dřeva, pytel naplněný pískem či papírem zavěšený na provaze.

Protože taekwondo lze cvičit na jekémkoliv volném místě, třeba na dvorku či v parku, student může cvičit i v okamžiku, kdy nemá k dispozici tréninkovou halu.

3. Vytrvalost

Existují dvě nástrahy, kterým by se žáci, bez ohledu na technický stupeň, měli vyhnout:

A. Nuda

Mezi začátečníky je běžné, že je začne nudit neustálé opakování stejných technik. U začínajících žáků se tato nuda většinou dostaví mezi 3. až 6. měsícem. Je to doba, kdy si žák vytváří základy taekwonda učením se základních technik a trénováním síly.

Netrpělivost, nedostatek sebedůvěry, neschopnost vnímat zlepšení a zřetelná fyzická únava společně způsobí psychickou a fyzickou nudu. Po 7. měsíci se však žák vyzicky vyvine a únava se sníží. Žák se začne učit techniky, jež může použít pro odhadnutí svého pokroku a díky technikám přerážení a sparringu se rozvine u žáka důvěra. Nejlepší způsob jak porazit nudu je navštěvovat tréninky pravidelně a dát si předsevzetí dosáhnout nějakého cíle.

B. Nedostatek důkladnosti

Žáci při učení často nejsou důkladní a trpělivý a chtějí se učit vyšší techniky, aniž by dobře zvládli předchozí. Žáci by si měli uvědomit, že je pro ně extrémně důležité ovládnout dokonale jednu techniku tak, až se stane reflexivní, než přikročí k další.

Tajemství, jak se stát nositelem černého pásu, je prosté. Nauč se důkladně každou techniku - zvláště vzory (tuly) - krok za krokem a nerozvíjej při tom pouze fyzické reflexivní jednání, ale rozvíjej též duševní soustředění.

none

Han-Oha-Kyo pomáhá Arnoldu Johnsovi z rehabilitačního ústavu se cvičením pro posílení nohou a chodidel.

none

Tělesně postižený získal cvičením bojového umění obratnost a sílu.

Vladimír Laš vladalas.info

Kontakty

osobní

icq

icq 175019847

Další komunikátory