Vladimír LašTaekwondo a napodobitelé

Dnešní obrovská popularita taekwonda zapřičiňuje vznik napodobitelů, a zatímco v některých případech je napodobování myšleno jako upřímná lichotka, v případě taekwonda to není naprosto pravda. Napodobovat bez úplné neznalosti originálu je nebezpečné. Je to jako dát dítěti hračku pistole, a potom mu dát skutečnou pistoli předpokládat, že dítě porozumí rozdílu mezi skutečnou pistalí a hračkou, aniž bychom mu poskytli znalosti o účinku skutečné zbraně.

Ve většině případů napodobitel jednoduše kopíruje originál beze změn. Většinou to nemůže způsobit škody, pokud napodobitel nemění originál (v tomto případě taekwondo) např. přidáváním jiných technik, interpretací, filozofií, terminologie či systému a metod.

V okamžiku, kdy napodobitelé začnou měnit originální umění taekwondo, vytváří tak velmi nebezpečný vliv narušující koncepci taekwonda.

Nebezpečný, protože dává žákům napodobitele pocit mistrovství v technikách, jež jsou založeny na neznalostech skutečného bojového umění taekwondo.

Nebezpečný, protože žák se může stát učitelem taekwondo a nevědomky předávat špatné techniky svým žákům. To povede k rozkladu důvěry seriózních žáků v taekwondo jako ověřenému bojovému umění.

V nedávné době nastal zmatek v používání výrazu "taekwondo, korejské bojové umění sebeobrany". Chci zdůraznit slovo korejské.

V Jižní Korei je dnes tendence označovat světové taekwondo jako špatná napodobenina originálního korejského bojového umění.

Generál Choi Hong-hi rozvíjel umění taekwondo od roku 1946 v místě dnes známém jako Korejská republika. Je pravda, že generál Choi se narodil v Korei a v době rozvoje a představení taekwonda tam žil. Je také pravdou, že sídlo taekwonda se do Koree vrátilo, ale nazývat taekwondo pouze korejským je jako když jedna země vyhlásí válku.

Skutečné taekwondo generála Choi nezná hranice, je to univerzální umění sebeobrany. Je to umění, kterému autor encyklopedie zasvětil svůj život, nejen aby udržel čistotu taekwonda, které představil v roce 1955, ale aby stále hledal cesty, jak originální techniky vylepšit. Teprve po pečlivém výzkumu a podání důkazu o zlepšení a zefektivnění jsou změny originálu schváleny a začleněny do umění taekwondo.

Tyto svazky jou výsledkem toho, jakou houževnatost zasvětil gen. Choi udržení původního taekwonda prostého nesprávných napodobenin, a ukazují jeho snahu se všemi žáky taekwonda vyplenit ty, co se snaží rozbít jeho techniky.

A. Franks

Vladimír Laš vladalas.info

Kontakty

osobní

icq

icq 175019847

Další komunikátory