Vladimír LašPlán hromadného výcviku

Následovný studijní plán byl přijat jihokorejskými ozbrojenými silami a v květnu 1968 byl předveden na konzulárním mezinárodním sportovním armádním sympoziu, které se konalo v Paříži.

Jeden z největších prospěchů Taekwon-Do je možnost učit mnoho žáků najednou. To je zvláště cenné při cvičení vojáků. Hromadný výcvik je rozdělen na obyčejné a speciální kurzy (třídy).

1. obyčejná třída

Výcvik je prováděn všemi muži včetně důstojníků a je rozdělen na následující postupné kurzy:

 1. První kurz

  Tento kurz by měl učit jednoduchý základní postoj, základní pohyb a vzory pro začátečníky: Chon-Ji, Dan-Gun. Žák se zde začíná batolit a poprvé objevovat použití svých nohou. Za 2 měsíce se může žák rozhodnout pro jakoukoli třídu od 10. do 7. podle toho, čeho duševně a technicky dosáhne. Tento kurz by měl trvat 2 měsíce.

 2. Druhý kurz

  Tato fáze by měla naučit 1krokové a 2krokové sparringy dohromady se vzory Do-San a Won-Hyo. V tomto kurzu se klade důraz na správné používání chodidel. Samozřejmě, že se zde neustále opakuje technika, jež byla naučena během prvního kurzu. Zde žák kráčí pomalu a pokouší se běhat (přirovnání). Po dokončení kurzu může být žák povýšen do jakékoli nižší třídy 6. do 5., opět podle jeho schopností.

  Tento kurz by měl trvat také 2 měsíce.

 3. Třetí kurz

  V první polovině tohoto kurzu se žáci učí techniky spodní části nohy, polovolný a volný sparring. Žáci postupují k Yul-Gok a Joong-Gun vzorům a některým základním technikám sebeobrany. Ve druhé polovině kurzu žák zahájí bodákový výcvik a praktické způsoby sebeobrany proti ozbrojenému protivníkovi.

  ++++

2. Speciální třída

Tato třída je v první řadě určena pro výcvik instruktorů a pomocníků instruktorů. První, druhý a třetí kurz jsou téměř stejné jako v obyčejné třídě s tou vyjímkou, že denní kurzy jsou delší.

 1. Čtvrtý kurz

  V tomto kurzu podstoupí žák mnohem intenzivnější výcvik, aby vyvinul svalstvo a techniky sparringu. Žáci začínají cvičit vzory Toi-Gye a Hwa-Rang. Nyní mohou žáci běhat, ale také skákat.

  Po skončení tohoto kurzu se žáci mohou rozhodnout pro 2. nebo 1. žákovský stupeň. Tento kurz by měl trvat 3 měsíce.

 2. Pátý kurz

  Tento kurz je určen jako přípravný pro získání černého pásu. Zde instruktor pečlivě zkoumá žáky a seznámí se s jejich odvahou, schopností vůdcovství, morální odvahou a pokorou. Dospělý žák nejen běhá a skáče, ale má také techniku a odvahu zůčastnit se sportovních událostí. Jakmile jednou žák zvládne vzory Hwa-Rang a Choong-Moo, může se pokusit o černý pás 1. mistrovského stupně. Tento kurz by měl trvat minimálně 3 měsíce.

3. Tréninková hala

Tréninková hala by měla mít uvnitř dřevěnou podlahu, aby žák mohl cvičit bos. Dřevěná podlaha také nabízí pružnost, která je zapotřebí, aby žáci mohli optimálně předvádět svoje techniky. Otevřená výcviková plocha je obvykle vhodná pro cvičení velkého množství vojáku (např. 1 setniny). Měla by být na úrovni země a přednostně by měla být travnatá. Venku mohou žáci nosit tenisky a trenýrky.

4. Čas tréninku

Jednotlivý voják, cvičící hodinu denně, 6 dní v týdnu, by měl skončit základní výcvik Taekwon-Do za méně než 6 měsíců. V pokročilé fázi speciální třídy musí potencionální instruktor cvičit 8 hodin denně dalších 6 měsíců.

none

Vladimír Laš vladalas.info

Kontakty

osobní

icq

icq 175019847

Další komunikátory