Vladimír LašO autorovi

Jako jeden z nejbližších spolupracovníků autora, a protože jsem se tomuto umění naučil od n2j již od uvěznění při japonské okupaci, mohu být hoden toho, abych psal o jeho životě.

Nejdříve ze všeho musí být o autorovi řečeno, že se tomuto umění věnoval tak, že člověk, jeho život a práce, jsou jedno. Objevil a až k dnešku rozvinul málo známé starověké umění během dlouhých let vytrvalého a nadšeného používání a pevného rozhodnutí. Jestliže dnes taekwondo získalo mezinárodní status, stalo se to díky neúnavné snaze jednoho člověka - otce moderního taekwon-do.

Generál Choi Hong-Hi se narodil v drsné a nevlídné krajině Hwa-Dae v distriktu Myong Cun, jež je nyní v Severní Koreji. Ve svém mládí byl slabý a neduživý, neustálý zdroj starostí pro své rodiče. Avšak i ve svém mladém věku projevil budoucí generál silného a nezávislého ducha.

Ve věku 12 let byl vyloučen ze školy, protože agitoval proti japonským úřadům, které v té době ovládaly zemi. To byl začátek dlouhé spolupráce se Studentským hnutím za nezávislost, Kwang-Ju.

Po vyloučení ze školy poslal otec malého Choie studovat kaligrafii pod vedením jednoho z nejslavnějších učitelů v Koreji mr. Han Il-Donga. Han kromě toho, že byl velmi zručný v kaligrafii, byl také mistrem v Tae-Kyon, starověkého boje nohou. Učitel, který byl znepokojen slabou fyzickou kondicí svého žáka, jej začal učit drsnému cvičení Tae-Kyon, aby mu pomohl zdokonalit tělo.

V roce 1937 byl Choi poslán do Japonska, aby tam získal další vzdělání. Krátce před odjezdem měl však mladík smůlu, že se zapletl do vášnivé hádky se silným profesionálním zápasníkem, který mu slíbil, že při jejich dalším setkání ho roztrhá na kusy. Zdá se, že tato hrozba dala mladému Choiovi nový impuls trénovat bojová umění.

V Kjótu potkal Choi korejského druha, mistra Kima, který pracoval jako učitel karate. Za 2 roky soustředěného tréninku dosáhl Choi černého pásu. Tyto techniky, spolu s Tae-Kyon a Soo-Bak-Gi, byly předchůdci moderního taekwondo.

Následovalo období tělesného i duševního tréninku; přípravná škola, střední škola a nakonec Univerzita v Tokiu. V té době Choi zintenzívnil trénink a pokusy s jeho novými bojovými technikami, až, s dosažením druhého černého pásu, začal vyučovat v YMCA v Tokiu.

Choi obšírně vypráví jednu vlastní historku z tohoto období; ve městě nebyl jediný sloup, do kterého by nebouchl nebo nekopl, aby viděl, jak se na něm měděné dráty otřásají.

“Představoval jsem si, že toto jsou techniky, které bych použil proti zápasníku mr. Huovi, kdyby se rozhodl splnit svůj slib a zbít mne úd po údu, když bych se konečně vrátil do Koreje.”

S vypuknutím 2. světové války byl nucen autor proti své vůli dát se do japonské armády. Když byl ve službě v Pchjonjangu, zapletl se jako připravovatel Korejského hnutí za nezávislost známého jako Pchjonjangské vojenské hnutí a byl internován v japonském vězení v osmém měsíci vyšetřování povstání.

none

Vůdci studentského vojenského hnutí:
První řada zleva: An Jin-Young, Sung Wha-Park, Choi Hong-Hi, Kim Se-Kyung, Kim Youl-Chul
Zadní řada zleva: Choi Young-Mo, Cho Byung-Hong, Choi Jung-Soop, Chun Sang-Yup, Kim Yong-Yung

++++

Vladimír Laš vladalas.info

Kontakty

osobní

icq

icq 175019847

Další komunikátory