Vladimír LašSoutěž (Kyong-Gi)

Zápas v Taekwon-Do je více než pouhé soutěžení ve zručnosti a síle. Je to také estetické předvedení bojového umění, ne nepodobné šermu, se vznešenou tradicí. Je zde jistá krása v agresivním, ale přesto kontrolovaném sparringu, v dobře předvedeném vzoru nebo v děsivé podívané na kop ve výskoku nebo technikách přerážení. Přestože samotná soutěž a soutěživý duch všech účastníků je důležitý, měl by se žák těšit na zápas a měl by z něj mít užitek v tom, že si najdou nové známé v Taekwon-Do, vymění si techniky a rozšíří tělesné a duševní vlastnosti umění mezi diváky. Příliš často berou soutěžící zápas příliš vážně a znehodnotí jej pro sebe i ostatní nedostatkem sportovního chování. Pasování a trofeje jsou někdy jen povrchní formy uznání. Míra úcty, jež cítí instruktor a ostatní žáci, má daleko větší hodnotu. Velký důraz je kladen na sparringové hledisko zápasů. I když sparring je samozřejmě ukazatelem žákova tréninku, nemůže být jediným kritériem pro posuzování jakýchkoli jednotlivých technik žáka. Je zde mnoho proměnných veličin, které se musí vzít do úvahy. V případě zápasu ve sparringu někteří instruktoři a žáci cítí, že vítězství může být rozhodnuto pouze skutečným kontaktem, s ochrannou výstrojí nebo bez ní. Jistěže, v Kick-Boxu nebo některých měkkých stylech boje s otevřenou rukou může být kontakt proveden bez vážného zranění. Užitím řádné techniky by však mohl student Taekwon-Do lehce rozbít soupeřovu čelist nebo způsobit okamžitou smrt jedním úderem. Mnoho lidí podporuje plný kontakt s ochrannou výzbrojí. Zde je řada důvodů, proč je to neproveditelné:

  1. S ochrannou výstrojí by bylo nezbytné úplně zakrýt celé tělo spíše než jen některé životně důležité body a úderové plochy. Byly by potřebné nejen helmy a hrudního pancíře, ale také chrániče okolo hrdla, podpaždí, krční tepny, spánku (který by mohl být poškozen, i kdyby byla oblečena helma) a obličeje. Celé tělo by muselo být uzavřeno a soupeři by vypadali jako středověcí válečníci. Musí se také pamatovat že žák, který je schopen zlomit 4 - 5 desek úderem rukou nebo nohou, je stále schopen způsobit vážný otřes.
  2. Volnost pohybu by byla omezena a ochranná výstroj by byla spíše zátěží než ochrana, zvláště pro lehké osoby.
  3. Úderové plochy by byly omezeny. S boxerskými rukavicemi by nebylo možné používat hranu ruky, zadní stranu pěsti nebo dokonce konečky prstů.
  4. Přesnost a rychlost by byly zbytečné kritéria.
  5. Nebylo by možné používat speciální techniky, jako např. kopy ve výskoku, kopy přes hlavu atd.
  6. Tělesný kontakt by byl omezen pro ženy, starší občany, děti a osoby s fyzickou slabostí.
  7. Ochranná výstroj by zmenšovala bolest, která vyvolává zpětnou reakci blokovacími technikami. Bolest je také nejefektivnější, ačkoli nejdrsnější pomůcka pro podporování houževnatosti, odvahy a pýchy.

Správný způsob pro posouzení studentovy dovednosti a síly by bylo provedení závodu, který by obsahoval několik příbuzných testů způsobilosti a zahrnoval by boj (sparring), vzory, test síly a speciální techniky. Bojem by byla testována odvaha, agresivita, duchaplnost, přesnost a rychlost. Soutěží Tul zase rovnováha, charakteristická krása a koncentrace. Přerážením a speciálními technikami koordinace, akrobatická dovednost a odhodlání.

Vladimír Laš vladalas.info

Kontakty

osobní

icq

icq 175019847

Další komunikátory