Vladimír LašKompozice taekwondo (taekwondo kusong)

Taekwondo se skládá ze základních pohybů, vzorů, tréninku (otužování), sparringu a technik sebeobrany, jež jsou tak těsně spjaty, že není možné učit se jednu část bez druhých.

Základní pohyby jsou nutné pro sparring a vzory, ale zároveň vzory i sparring jsou nepostradatelné pro perfektní zvládnutí základních technik.

Na obrázku níže je obtížné rozlišit začátek cyklu od konce. Ve skutečnosti zde není začátek ani konec. Žák zjistí, že se bude muset znovu a znovu vracet k základním pohybům, aby zdokonalil svoji vyspělou techniku sparringu a sebeobrany.

Každý základní pohyb představuje ve většině případů útok na konkrétní cíl nebo obranu proti určitému útoku. Je nutno se naučit tolik základních pohybů, kolik je jen možno, a dovést je k úplné dokonalosti tak, aby žák mohl čelit každé situaci v boji se sebedůvěrou. Vzor žáka uvádí do hypotetické situace, kde musí sám používat útoky, protiútoky a obranu proti několika protivníkům.

Díky neustálému procvičování těchto vzorů se útok a obrana stanou podmíněným reflexem. Síla a přesnost musí být vyvinuta na tak vysoký stupeň, aby bylo zapotřebí pouze jediného úderu k zastavení protivníka, takže žák se ihned otočit a blokovat či útočit na dalšího protivníka. Vzory se od sebe liší, aby bylo možno rozvíjet reakce v různých situacích.

Jakmile žák zvládá základní vzory, může začít používat fyzickou zručnost získanou ze základních pohybů a vzorů pro sparring proti skutečně se pohybujícím protivníkům.

Současně se sparringem musí žák začít rozvíjet své tělo a utužovat prostředky pro útok a blokování, aby byl při skutečném boji schopen způsobit co největší škodu. Jakmile si žák osvojí základní pohyby, vzory, sparring a otuží se, nastává pro něj čas, aby si vyzkoušel svou koordinaci, rychlost, vyrovnanost a soustředění proti spontánním útokům, t.j. sebeobranu. Žák zjistí, že se neustále vrací k základním pohybům, i když dosáhl nejvyššího možného stupně dokonalosti techniky sebeobrany. Stejně jako u vojenského výcviku sleduje taekwondo určitou paralelu:

  1. Základní pohyby = individuální základní vojenský výcvik
  2. trénink = údržba výstroje
  3. Vzory = taktika čety
  4. Sparring = polní výcvik v simulovaných podmínkách
  5. Sebeobrana = skutečný boj
none

Cyklus taekwondo (Soonhwan-Do)

none

Vlajka mezinárodní federace taekwondo

none

Plaketa uznání (tvar želvy, která symbolizuje dlouhověkost) 6 barev reprezentuje barvy pásů.

none

Celoživotní členská průkazka zepředu

none

Celoživotní členská průkazka zezadu

none

identifikační odznaky: Držitel žákovského stupně

none

Držitel černého pásu

Vladimír Laš vladalas.info

Kontakty

osobní

icq

icq 175019847

Další komunikátory