Vladimír Laš



Taekwondo a fyzická zdatnost

Studium taekwonda nabízí několik jedinečných výhod pro fyzickou zdatnost studenta.

Jednou z nejcenějších věcí v životě je bezpochyby zdraví. Proto je jedním z největších lidských hříchů jeho zneužití. Mimochodem, ve Filozofii orientu je popsáno, že kdo nezneužívá a nezraňuje své těla, včetně vlasů, ten je poslušen svých rodičů.

Bohatství, moc, sláva a požehnání tělesné krásy nejsou příliš důležité, když člověk nemá dobré zdraví. Je na každém, aby se neustále staral o své zdraví a zlepšoval jej. Confucius řekl: „ Těšiti se dobrému zdraví je způsob, jak prokázat velkou úctu svým rodičům, protože zdraví dítěte je jejich největším zájmem. “

Žáci si uvědomí, jak důležité je taekwondo pro lidské zdraví, díky následujícímu článku, který napsal Dr. Robert S. Arner, držitel černého pásu v taekwondu.

Taekwondo může být praktikováno individuálně nebo ve skupinách bez zvláštního vybavení. Ve většině případů, kromě sparringu, je prováděno samostatně. Protože tělo si stanoví své vlastní limity, jsou zranění nebo přepínání řídké a tělesná kondice žáků se zlepšuje. Do tréninku je zapojeno celé těla, od špiček nohou až po prsty rukou.

Cvičením se netvoří velké uzlovité svaly, ale tučná tkáň se přeměňuje na štíhlou. Velké svaly, které vznikají cvičením se zátěží, mají snahu odsunovat cévy stranou, aniž by přidávaly nové, které by zaplňovaly mezery. Takovéto svaly mají potíže získávat kyslík a odstraňovat odpad krevním systémem, takže se snadněji unaví.

Při cvičení taekwonda se častým opakováním pohybů bez zátěže vyvine delší, štíhlejší a pružnější svalstvo. Každá oblast takovýchto svalů má blíže k cestám zásobování krví a tak má maximální výdrž a dobrý stav. (Brown, str. 231)

Důraz na točivý pohyb trupu při kopech a pohyby rukou balancujících v protiváze vytváří pevné břišní svalstvo. Vysoko zdvihané nohy při většině kopů v taekwondu také vyvíjí boční svalstvo trupu a vnitřní stehenní svaly. Cvičení taekwonda je zvláště doporučováno ženám, protože podporuje vývoj podbřišku, boků a vnitřních stehen, tedy míst, které tvoří mladistvou ženskou postavu v každém věku.

Zvláště po porodu, kdy jsou tato místa roztažená a oslabená, je cvičení taekwonda ideální pro obnovení souladu svalstva jak pro zdraví, tak i pro vzhled.

Typický režim výcviku, jež zahrnuje nejrůznější pohyby celého těla, zvyšuje charakteristiky pulzu a kyslíku v srdci a plicích. Toto zvýšené okysličování je pojmenováno „Aerobic efekt“ (Cooper, str. 108) a poskytuje následující výhody:

  1. Pomáhá plicím efektivněji pracovat.
  2. Zvětšuje cévy, dělá je poddajnější a snižuje odpor průtoku krve, tedy snižuje diastolický krevní tlak.
  3. Zvyšuje dodávky krve, zvláště červených krvinek a hemoglobinu.
  4. Tělní tkáň je zdravější, protože dostává více kyslíku.
  5. Dostává do dobré kondice srdce, protože mu poskytuje větší rezervy pro případ naléhavé potřeby.
  6. Podporuje lepší spánek a vylučování odpadu.

Trénink normalizuje tělesnou váhu, což vede ke zisku pevné tkáně u těch, co mají podváhu, a ztrátě tělesného tuku u obézních. Odhadnutá spotřeba kalorií při intenzívním tréninku taekwonda je asi 600 Cal/h, což jedna z nejvyšších spotřeb pro jakoukoli sportovní činnost.

Protože ztráta 3500 Cal. vede ke ztrátě jedné libry (asi 453 g) váhy, je zřejmé, že pouhých 6 hodin tréninku týdně vede ke snížení tělesné váhy o jednu libru za týden.

Taekwondo nabízí skvělé prostředky pro rozvoj vlastností ovlivňující dobrý výkon v ostatních sportech, jak ukazuje McLoy (str. 11):

  1. Svalová pevnost.
  2. Dynamická energie - schopnost do výkonu vložit energii těla.
  3. Schopnost změnit směr pohybu.
  4. Hbitost - schopnost pohnout tělem rychle z místa na místo.
  5. Pružnost kloubů, svalů a vaziva.
  6. Periferní vidění.
  7. Soustředění a schopnost nerozptylovat se.
  8. Porozumění mechanismu a technice pohybů těla.
none
Nic nemůže být srovnatelné
s dobrým zdravím.

„Soustředění“ vyžaduje, abychom měli svalovou pevnost, rovnováhu a dynamickou energie, když koncentrujeme veškerou energii těla na jeden bod v prostoru. Kombinace základních pohybů a vzorů rozvíjí hbitost a schopnost změnit pohyb stejně jako směr, zatímco sparring rozvíjí periferní vidění a koncentraci.

Organizovaný tréninkový postup zdůrazňuje systematické zahřívání svalů a šlach, což zvyšuje objem a průtok krve svalstvem. Toto zahřívací cvičení podporuje pružnost kloubů, šlach a vaziva a slouží jako prevence proti úrazům při tréninku.

Režim také zdůrazňuje cvičení pro vychladnutí po tréninku, které slouží pro snížení akumulace krve a tekutin ve svalech po rázném cvičení. Jestliže se toto neprovede, dostaví se ztuhlost a rozbolavělost. (Williams, str. 55)

Tyto techniky zahřívání a vychladnutí, stejně jako vyučování dechových cvičení, jsou příkladem vysoce vyvinuté tělesné vědy a fyziologie, jež jsou spojeny s tréninkem taekwonda.

Útočný výkřik „Yell“, který se také učí, má svůj základ v základní fyziologie. Kromě toho, že slouží k demoralizaci protivníka, slouží výkřik také pro zpevnění spodního svalstva břicha, aby se předešlo zranění v případě nepředpokládaného protiútoku. Navíc výdech nebo „hrudní zachrochtání“, jež také používají vzpěrači nebo zápasníci, slouží k vyrovnání zvýšení tlaku v hrudníku, jež může být způsoben velkou námahou, a tak se zabrání zranění důležitých vnitřních orgánů. Úplný výdech u výřiku „Yell“ slouží pro vypuzení přílivového vzduchu z plic, zlepšuje dýchání a užitnou kapacitu plic.

Je patrné, že cvičení taekwonda je doporučeno pro muže, ženy i děti. Může poskytnout užitek v motorickém vnímání, soustředění, vidění, v rozvoji těla, srdce a plíce se dostanou do dobrého aerobního stavu, a poskytne také trénink v ovládání těla, což je cenné, jestliže se věnujeme jakémukoliv jinému sportu nebo tělesné aktivitě. Spolu se zřejmými výhodami sebeobrany a uspokojením se zvládnutí starodávné formy učení je zřejmé, že taekwondo může být součástí života kohokoliv po celý jejo život.

Reference :
Brown, Roscoe C. and Gerald S. Kenyon Ed.: „Klasické studie tělesné aktivity“, Prentiss Hall, Inc, New Yersey, 1968
Cooper, Keneth H.: „Aerobic“, M. Ewans & Co, N. Y., 1967
Williams J. G. P.: „Lékařské aspekty sportu a tělesné zdraví“, Pergamon Press, London, 1965
Dr. Robert S. Arner, optometrista

Vladimír Laš vladalas.info

Kontakty

osobní

icq

icq 175019847

Další komunikátory