Kamčatka 2004

trekasie

Den 4.

sobota 7. 8.

Vstáváme v osm, snídáme a vymýšlíme plány, které předneseme Sergejovi. Ten doráží v 9:20 a snaží se nám vnutit jeho plány, které jsou přeci jen odlišné od našich. Nakonec se dohadujem na nějakém kompromisu, a jelikož teď nemáme žádné ruble, Flix s Petrem odjíždí se Sergejem do banky. Poté, co se autobusem vrátí, říkají, že ze Sergeje konečně vylezlo, že po nás bude chtít 50 $ za každý den, který s námi bude.

Pro dnešek jsme se rozhodli vyrazit na dvoudenní výlet k Golubím ozerům. Nejprve ovšem ještě jdeme nakoupit zásoby do nedalekého supermarketu. Ceny se výrazně neliší od našich, jen mají trochu jinou strukturu (například ovoce je tu výrazně dražší, zatímco cigarety jsou téměř zadarmo).

Po nákupu obědváme, přebalujeme batohy a vyrážíme. MHD se za 18 rublů dostáváme do Jelizova (25 km vzdálené městečko), odkud jdeme po silnici asi 6 km mírným stoupáním do kopců. Poté odbočujeme na cestu a přes kemp ..... jdeme nahoru k jezerům vzdáleným asi dalších 14 km. Poprvé se zde setkáváme s kamčatskými komáry, proti kterým se snažíme bojovat repelenty (nepříliš úspěšně) i moskytiérami. Večer po deváté konečně dolézáme závěrečné prudké stoupání k jezerům.

Je to překrásné místo se čtyřmi křišťálovými jezery mezi vysokými kopci. Kolem jsou zbytky sněhu, skalky a pěkné místo na spaní. Stavíme stany a vaříme si večeři. Maruška neodolá vodě a přes její šílenou teplotu se v ní koupe. Fouká studený vítr, díky kterému je pěkná zima, ale alespoň zažene komáry.

  • Flix, Petr a Maruška si vaří k večeři "mozek" - jakési mražené lazáně, které se díky vlhku slepily v jednu obří hroudu. Trvá strašně dlouho, než tuto hmotu uvaří, ale pozdě večer se všichni tři tváří, že se to dá jíst.
  • MHD v Petropavlovsku je skutečně rozmanitá. Po celém městě jezdí autobusy (i dosti daleko za město), které stojí mezi 6 a 12 rubly (příměstské pak až 25). Autobusy jsou nejrůznějšího druhu od malých dvanácti místných mikrobusů po klasické velké. Většina z nich je dovezena z Koreje (narozdíl od osobních aut, které se dováží z Japonska a mají tudíž volant na pravé straně), takže si v nich člověk občas připadá trochu stísněně. Placení jízdného je také různé, vě větších autobusech je člověk prodávající lístky za jízdy, v menších se platí řidiči při výstupu, v některých pro změnu při nástupu.
7. 8. 2004 3:27:06: OLYMPUS DIGITAL CAMERA         7. 8. 2004 4:47:42: 7. 8. 2004 9:37:05: 7. 8. 2004 9:52:43: