Kamčatka 2004

trekasie

Den 3.

pátek 6. 8.

Těžko poznat, kdy pro nás vlastně pátek začíná, neboť při letu přes 9 časových pásem brzy ztrácíme pojem o místním čase. Máme mezipřistání v Krasnojarsku a v Chabarovsku, kde nás vždy asi na hodinu vyženou z letadla, aby mohli dotankovat. Nutno poznamenat, že úroveň letišť se směrem na východ značně snižuje.

Kolem sedmé večer kamčatského času přistáváme v Petropavlovsku, když předtím máme krátký výhled na krajinu po průletu mraků. Při výstupu z letadla nám seberou pasy, aby si mohli zapsat údaje do svých evidencí. Letištní halu zde nahrazuje jedna garáž a plot s vraty. Za plotem už čeká obstojný dav lidí, mezi kterými nám ihned padne do oka šlachovitý človíček usilovně mávající cepínem. Představuje se nám jako Sergej (později nám říká, že je údajně jeden z 15 aktivních registrovaných horolezců na Kamčatce).

Po chvíli se uprostřed "haly" objevuje dáma, která třímá hromadu pasů a snaží se opisovat údaje na papír. Pasy ji při tom padají na zem do louže. Po značně dlouhé době přijíždí náklaďák s bagáží z letadla a sesype ji zezadu do jednoho baráčku. Z druhé strany jsou tam puštěni lidi, aby si vše rozebrali. Po kratším prodírání davem a vystřídání dvou baráčků nalézáme své věci a venku nakonec dostanem i své pasy. Nasedáme do mikrobusu, který nám Sergej objednal, a odjíždíme do města, které je odtud asi 20 km.

Přijíždíme až k bytu vprostřed města. Za odvoz dáváme 600 rublů, což nás lehce překvapí, ale později zjišťujeme, že je to místní normální cena (300 rublů za hodinu). Zároveň platíme za byt 6000. Byt sice vypadá lehce "vybydleně" , ale pro nás je to ideální základna. 2 místnosti téměř bez nábytku (nepočítaje pár rozvrzaných krámů), malá kuchyňka s nefunkčním sporákem a rychlovarnou konvicí a koupelna s vanou bez teplé vody - což je v létě v Petropavlovsku standard. Domlouváme si sraz se Sergejem na další den v devět a on odjíždí. My si vyndaváme věci, nakupujeme pár drobností ve vedlejším krámku (který má otevřeno do jedenácti), půlka pak jde spát, zatímco ostatní jdou ještě na chvíli do města.

6. 8. 2004 8:02:21: 6. 8. 2004 9:00:14: OLYMPUS DIGITAL CAMERA         6. 8. 2004 10:42:11: OLYMPUS DIGITAL CAMERA