Japonsko 2006

trekasie

Den 4.

úterý 16. 5.

výstup na Nantai-san, vodopád Kegon, chrámy v Nikkō

Cesty vlakem:
Nikkō - Utsunomiya: 41km, 740 ¥
Utsunomiya - Tokyo: 110km, 4900 ¥
Tokyo - Tsukuba: 70 km, 1150 ¥

V sedm už opět šlapeme do kopce. Chvilku pokračuje ještě včerejší prudká hliněná strouha (která se při dešti musí změnit v šílený tobogán), ale pak se cesta změní spíše v prudkou hromadu kamení. Po ní se škrábem asi hodinu (cestou potkáváme 2 další boudy) a poslední půl hodiny jdeme na vrchol po hlíně a sopečném písku (místy i po zbytcích sněhu). Z vrcholu (2484 m. n. m. - jezero je kolem 1300 m. n. m.) by byl asi krásný rozhled, ale je dost mraků, takže je vidět jen pár kopců kolem. Příliš dlouho se nezdržujeme a stejnou cestou sestupujeme zpět. Cesta dolů je sice výrazně rychlejší, ale o to víc z ní bolí kolena.

Dole u jezera zjišťujeme, jak nám jedou autobusy zpět dolů do Nikkō, a odcházíme se podívat na Kegonský vodopád. Nachází se pár se metrů od zastávky. Je opravdu pořádný (94 m vysoký) a kolem sebe má závoj postraních čůrků. Dle průvodce jde o nejznámější vodopád v Japonsku. Je slibovaný výtah k vodopádu dolů nenacházíme.

Autobuse sjíždíme zpět serpentýnama do Nikkō, kupujeme si za 1000 ¥ vstupenku do většiny chrámů a vyrážíme na prohlídku. Postupně navštěvujeme svatině Taiyūn-byō, Futura-san-jinju, Tōshō-gū a chrám Rinnō-ji. Ccelý komplex působí trochu jako jakési turistické muzeum, všude u vchodů je spousta suvenýrů, nicméně pohledy na svatyně a chrámy jsou super. Prohlídnutí celého areálu nám trvá asi tři a půl hodiny. Po opuštění posledního chrámu se vracíme do Nikkō na nádraží. Cestou se stavujeme v krámku s levnými kimony a pár jich hned koupíme. O kus dále nás chytne pořádný slejvák, ale na nádraží to už není daleko, tak nijak zvlášť nepromokneme.

Stejnými vlaky se vracíme do Tokya a tam akorát chytneme JR bus do Tsukuby, takže nemusíme nikde čekat. V Tsukubě na autobusovém nádraží se ještě snažíme zjistit, jak jezdí JR busy ráno do Tokya, což se nám nakonec podaří díky jedné slečně a dvěma řidičům (ale očividně to není žádný běžný dotaz). Pak už odcházíme domů, kde večer s Petrem plánujeme, co podniknout o víkendu. Nakonec to vypadá, že pojedeme na Kyūshu a on za námi přiletí letadlem.

  • Značná část sopky (a vůbec všechna krajina v Japonsku, co jsme potkali) je různým způsobem zpevňována, betonována a jinak upravována. Pravděpodobně kvůli zemětřesení.
16. 5. 2006 11:46:29: Japonsko 2006 - Nikko - vodopád Kegon 16. 5. 2006 13:35:49: Japonsko 2006 - Nikko - svatyně Futara-san-jinja 16. 5. 2006 14:17:19: Japonsko 2006 - Nikko - svatyně Tosho-gu