Norsko 2022

Hardangerjøkulen, Hardangervidda

trekevropa

Den 2.

středa 3. 8.

Oslo, cesta do Finse

Vlak do Finse nám jede po druhé hodině, máme tak celé dopoledne na chození po městě. Batohy necháváme v hostelu, kde za úschovu nic nechtějí. Nejprve se vydáváme kolem katedrály na pobřeží, navštěvujeme nově postavenou městskou knihovnu (poi) a z ní koukáme na Operu (poi), kam je dnes z nějakého důvodu zakázaný vstup. Po pobřeží se přes vojenskou pevnost (poi) vracíme ke katedrále. Tam v turistickém obchodě (poi) kupujeme mapu a plynové bomby. Pak nějakou dobu pobíháme ulicemi ve snaze najít něco rozumného na oběd. Nakonec skončíme v jakémsi asijském bistru, kde dávají jídla pouze s sebou. Je ale překvapivě dobré a stoleček na náměstí v zavřené restauraci taky není špatné místo. V krámě nakupujeme jídlo do vlaku a s batohy vyrážíme na nádraží. Odjezd je trochu napínavý, neboť i když vlak začíná v Oslu, stále hlásí, že ho "připravují" . Nakonec ale úspěšně odjíždíme jen s půlhodinovým zpožděním.

Cesta do Finse trvá něco přes 4 hodiny. Lístky máme koupené již z Prahy a vyšly na cca 1200 Kč na osobu. Ve vlaku jsou zásuvky, automat na kafe a kolem vlaku spousta výhledů na jezera a kopce.

Ve Finse (poi) vystupujeme v půl sedmé, po nebi se honí velké mraky a teplota není moc nad 10°. Vydáváme se po značce podél jezera za střídavého deště a sluníčka (díky čemuž se každou chvíli objevuje někde duha). Po třech kilometrech odbočujeme z cyklostezky směrem na chatu Rembesdalsseter a přicházíme dolů k jezeru, kde se musíme dostat přes dva větší přítoky. První je menší, ale na překonání náročnější - cca 10 metrů je třeba přeskákat po kamenech či přebrodit. Přes druhý vede hodně visutá lávka. O kus dál je ještě jedna říčka, ale tu si necháváme na další den a na kopečku u kóty 1235 si hledáme místo na stany mezi skalkami uprostřed svahu, jinde je příliš mnoho vody.

  • Nutno říci, že 100 % účastnic našeho výletu je zaměstnáno v oboru knihovnickém. Z toho jednak vyplynulo navštívené místo v Oslu, jednak to, že Géďa s sebou nese papírovou knihu (jak jinak než půjčenou z knihovny, ovšem celou cestu se všemi dešti přestála naprosto bez úhony). Kniha nese název Lesní lišky a jde o soubor finských povídek. Z té nám Móňa každý večer předčítá, přičemž občas jsme v jiném stanu a přes déšť kusy povídek neslyšíme. U některých je to trochu škoda, u některých si toho ani nevšimneme.
  • Zastávka Finse leží v nadmořské výšce 1222, díky čemuž se jedná o nejvýše položenou železniční zastávku v celém Norsku.
3. 8. 2022 9:29:08: Norsko 2022 - Oslo - Knihovna 3. 8. 2022 18:43:43: Norsko 2022 - Finse 3. 8. 2022 18:53:27: Norsko 2022 - Finse 3. 8. 2022 20:02:07: Norsko 2022 - Cesta z Finse na chatu Rembesdalseter