Francie 2020

Jura, Massif Central, Vosges

autoevropa

Den 3.

pondělí 10. 8.

Parc naturel régional des Volcans d´Auvergne

Ráno sedáme do auta a během 4 hodin se přesunujeme do Massif Centrale, konkrétně za město Clermont-Ferrand pod sopku Puy de Dôme (nejvyšší sopka z tohoto národního parku). Nahoru na ni jezdí vlak (tedy spíš jakási zubačka) a náš záměr je vyjet nahoru a vydat se na dvoudenní výlet mezi další sopky. Když ale přijedeme na obří parkoviště u dolní stanice (poi) a přesunem se k nástupní budově, začne po okolních kopcích pořádná buřina, silně fouká a blesky zdobí všechny strany.

Usadíme se do místního bufetu, dáme si něco k obědu a hodinu čekáme, než bouřka přejde. Dojdeme ale k závěru, že jet na přelidněnou sopku, abchychom za větru slézali 300 m dolů, nepotřebujeme, a místo toho se pěšky vypravujeme vzhůru do sedla mezi další vrcholy.

Ani ne za hodinu stojíme na Le Traversin (poi) a okolí vypadá ja rumunské kopce (s pastvinami a ovcemi) skřížené s Českým Středohořím - do všech směrů ční různě velké sopky, některé zalesněné až na vrchol, jiné holé. Vylezeme na Le Petit Suchet a přes sedlo na Puy de Pariou (poi) (na něj vedou dřevěné schody, aby turisti nezbpůsobovali erozi) a následně pokračujeme ještě asi 10 km na sever přes louky a lesy.

Přemýšlíme, že zkusíme přespat na Puy de Jumes, která by dle mapy měla mít na vrcholu nezarostlý kráter. Před osmou večer jsme pod sopkou a zbývá nám vylézt 200 m vzhůru. V polovině stoupání začne ale pršet a přižene se další bouřka. Raději se tedy otáčíme a na úpatí sopky si stavíme stan v bukovém lese (poi).

10. 8. 2020 14:59:13: Francie 2020 - Parc naturel régional des Volcans d´Auvergne, lanovka na Puy de Dôme 10. 8. 2020 16:19:13: Francie 2020 - Parc naturel régional des Volcans d´Auvergne, Puy Pariou 10. 8. 2020 16:47:04: Francie 2020 - Parc naturel régional des Volcans d´Auvergne, Puy Pariou