Francie 2020

Jura, Massif Central, Vosges

autoevropa

Den 2.

neděle 9. 8.

Solné doly, Cascades du Hérisson, Lac de l´Ilay

Ráno sedáme do auta a vyrážíme k Ježčím vodopádům, které jsou vzdálené asi 1,5 hodiny. Cestou vidíme cedule na nedaleké Královské solné doly v Arc-et-Senans (poi) a rozhodujeme se udělat zastávku ještě tam. Ukazuje se ale, že to nebyl příliš dobrý nápad. V solných dolech sice zrekonstruovali pěkné nadzemní budovy, ale do jejich interiérů umístili jen různá muzea, takže výsledek je stejný, jako byste si o dolech četli na Wikipedii. Z celých dolů jsou nejzajímavjší různé zahrady umístěné za budovami. Po hodině už zase sedíme v autě a jedeme dál.

Po poledni dorážíme na parkoviště pod Cascades du Hérisson (Ježčími vodopády) (poi). Je hrozné vedro (dost přes 30°), ale v údolí pod stromy je celkem příjemně. V bufíku si dáme k obědu obloženou bagetu, a pak se vydáváme soutězkou vzhůru.

Na cca 3 kilometrech je pět velkých vodopád, některé schodovité jsou vysoké desítky metrů a hrají různými odstíny zelené, jiné mající jen pár metrů padají přes převislou skálu do laguny a dá se pod nimi sprchovat. Vše krásné, ale hodně zalidněné (obvzláště když je víkend).

Asi za 2 hodiny se dostáváme nahoru k rozbořenému mlýnu, kde se otáčíme a vracíme se zpět na parkoviště. Teplota zatím stoupla ještě víše a na další procházky se nám v tomhle vedru nechce. Vyrážíme se tedy vykoupat k nějakému jezeru, kterých je tady v okolí spousta. Jezero Val, které je hned pod kaskádami, je na koupání mizerné - není k němu rozumný přístup, vyjíždíme tedy autem na planinu nad kaskádami a tam nalézáme u jezera Ilay (poi) postraní vstup mezi rostlinstvem. Jezero je průzračné, ale teplé. Dno je sice dost bahnité, ale na plavání je super.

Po hodině odjíždíme do městečka Saint Laurent-en-Grandvaux, kde máme přes AirBnB domluvené další ubytování (poi). Tentokrát se jedná spíš o jakýsi podivný hotel, který nám atmosférou připomíná podobný z loňska od Bajkalu. Pokok je ale slušný a za domem je velká zahrada, kde se dá večer dobře se dět s vínem.

Předtím ale ještě jedeme vylézt na Pic de l´Aigle (poi), vyhlídku nad jezerem Ilay, ze které je vidět široké okolí (teoreticky i Mont Blanc, ale tím směrem je opar). Na večeři pak zajdeme do místní pizzerie, která je asi jedinou otevřenou restaurací.

9. 8. 2020 13:07:52: Francie 2020 - Cascades du Hérisson, vodopád l'Eventail 9. 8. 2020 13:45:20: Francie 2020 - Cascades du Hérisson, vodopád Gour Bleu 9. 8. 2020 16:42:25: Francie 2020 - Jezero d´Ilay 9. 8. 2020 18:50:19: Francie 2020 - Pic de l'aigle