Arménie 2010

Přechod Geghamských hor

trekasie

Den 7.

čtvrtek 16.9.

Sestup z hor, Geghard, Garni

vzdálenost: 11 km, stoupání: 0 m, klesání: 500 m

Po snídani a zabalení se vydáváme do Geghardu (Гехард). Je to asi 5 km po cestě z kopce, jen v jednom místě nás zarazí bača, že musíme jít přímou cestou, čímž nám to malinko zpomalí. Huláká pak přes kopec na dalšího baču, aby nám ukázal cestu, protože hloupí turisti by se přeci jinak ztratili.

Do Geghardu dorážíme po poledni. Mají tu sice zavlažování, takže tu roste hodně stromů, ale jinak je to malá, špinavá a ničím nezajímavá vesnice. Po kratičké pauze jdeme dále. Máme to 5 km po silnici do kláštera Geghard. Cesta není nic moc, ale shánět tu nějakou dopravu kvůli hodině pěšky by se asi nevyplatilo. Před druhou jsme na místě. Prohlížíme si klášter, který je zajímavý hlavně svou polohou na konci kaňonu zasazený do skály.

Sehnat tady cokoliv k jídlu (krom nějakých cukrátek u stánků) nejde, takže si bereme dva taxíky a odjíždíme do Garni (Гарни) (za 3000 AMD dohromady). Garni je poměrně velké městečko, ale opět špinavé. Je tu dost malých obchodů s potravinami, ale s hotely a restauracemi je to horší. Nejprve se ptáme v jakýchsi informacích na "hlavní" třídě, ale tam nám nejsou schopni nijak poradit. Vydáváme se tedy ke chrámu Garni a vedle vstupu potkáváme lákavě vypadající restauraci. Lezeme do ní a za 24 000 AMD (na 5 lidí) si tu dáváme dobré jídlo, navíc s pěkným výhledem do kaňonu pod Garni.

Po jídle se vydváme hledat hotel. Po půlhodinovém menším okruhu městem se vracíme opět před chrám, kde v jednom domě skutečně hotel je, i když je označený pouze jako taverna. Hotel vypadá relativně nově, ale potřeboval by instalatéra. Prakticky všechny vodní instalace protékají, netěsní, kapají atp. Proto také vodu vypínají a musíme si občas říci, aby nám ji zapnuli. Jinak jsou pokoje celkem luxisní. Z balkónu je výhled na chrám (který je ovšem za stromy) a cena 4000 AMD za osobu je velmi přijatelná. Sprchujeme se, převlékáme a vyrážíme si ještě prohlídnout chrám. Otevřeno mají do devíti večer (vstupné je 1000 AMD za osobu) a takhle navečer je chrám nasvícen pěkným světlem.

Večer nakoupíme nějaké sladké placky, džusy, vodku, víno a koňak a jdeme to do hotelu zkonzumovat a zahrát si karty.