Norsko 2016

Jotunheimen, Rondane

trekevropa

Den 6.

středa 17. 8.

Od chaty Grimsdalshytta k chatě Doralsater

vzdálenost: 14,9 km, stoupání: 979 m , klesání: 978 m

Ráno pokračujeme ve stoupání na hřeben Gravhøe, přes který se přehoupnem a o něco strmější cestou sejdeme k říčce Haverdalsai. Oproti Jotunheimenu je zde minimum lidí, za dopoledne potkáváme všeho všudy dvě dvojice. O co pohodlnější je cesta, o to více dnes praží sluníčko a je pěkné vedro.

U mostu na břehu Haverdalsai (poi) si dáváme oběd a poté stoupáme do sedla pod horou Stygghøin (poi). Stoupání už není tak pozvolné jako dopoledne a také krajina se mění. Ze zelených údolí a strání porostlých mechem a lišejníky se dostáváme mezi dvě kamennité hory a sedlo samotné je zavalené napadaným kamenním, přes které se prodíráme. Pár metrů za sedlem se otevírá pohled do dalšího údolí a ukazuje se nám hlavní masiv hor Rondane. Přímo před námi se pak tyčí pyramida hory Digerronden a v údolí pod ní chata Doralsater.

Slézáme k chatě, ve které si dáváme pivo (půllitrová plechovka vyjde na 85 NOKů). Chvilku posedíme na terase a pak se vydáváme ještě kus cesty dál, protože u chaty se nám spát nechce. Údolím podél říčky Døråe jdeme ještě asi 3 kilometry, odbočíme od značené cesty mířící přímo k jezeru Rondvatnet, přebroníme menší přítok a u něj si na planině porostlé lišejšíny najdeme místo na stany (poi).