Reunion 2017

trekafrika

Doprava

Na Reunionu existují vzásadě 2 možnosti, jak se dopravovat: Půjčit si auto nebo jezdit autobusem.

Většina turistů si hned po příletu půjčuje auto. Vzhledem k velikosti ostrova se dá během dne dostat prakticky odkudkoliv kamkoliv. Nevýhodou cestování autem (když nepočítám to, že člověk nemůže vzít batoh a odejít na druhou stranu hor, ale vždycky se musí vrátit) je stav místních silnic. Nejde ani tak o to, že by byli nějaké rozbité, spíše vzhledem k hornatosti krajiny jsou úzké, nepřehledné a často bez postranic. Navíc poslední dobou je na nich příliš aut, takže často jsou i zacpané. Za 10 dní strávených na Reunionu jsme viděli 4 auta zapadlé v příkopu a bouračky jsou dle statistik i nejčastějším důvodem úmrtí cizinců (žraloci auta prostě nestíhají).

Autobusová doprava je na ostrově velmi rozšířená, dá se dostat téměř všude a zároveň je relativně levná. Hlavním "dálkovým" dopravcem jsou Car Jaune (http://www.carjaune.re, jejichž autobusy jezdí kolem dokola ostrova po pobřeží (+ jedna linka vede napříč mezi sopkami). Intervaly jednotlivých linek se liší, ale prakticky každá jede minimálně 6 x za den (některé jezdí třeba i po 20 minutách). Lístky stojí 2 € nezávisle na ujeté vzdálenosti, dají se koupit buď na větších zastávkách ve městech, nebo přímo u šoféra. Údajně jdou koupit i bločky po více lístkách, které vychází levněji, nebo různé denní či týdenní jízdné, nic z toho jsme však neřešili. Klasický lístek může platit i pro víc autobusů, pokud je na cestě potřeba přestupovat, je ovšem omezen na 3 hodiny od nákupu. Lístky je potřeba si schovávat, neboť kromě šoférů při nástupu chtějí lístky vidět revizoři, kteří občas do autobusů nastoupí.

V každé části ostrova pak jezdí lokální dopravce. Zde se jednotlivé linky zcela různí, některé jedou třeba 2 hodiny od pobřeží do vnitřních Cirque, některé jezdí jen v rámci jednoho města. Ceny bývají pod 2 € Pro východní pobřeží (včetně Cirque Salazie) je to dopravce Cirest (www.cirest.fr/transports).