Reunion 2017

trekafrika

Den 5.

pondělí 7. 8.

Cesta z La Plaine aux Sables do Marly, Kelval

vzdálenost: 9,4 km, stoupání: 775 m , klesání: 624 m

Ráno je krásné sluníčko, tak s odchodem nijak nespěcháme. V půl deváté už ale slézáme z planiny 300 výškových metrů k říčce Galets a podél ní asi kilometr po proudu na místo Les Trois Roches (1226 m. n. m.) (poi). Tady se říčka propodá do země senzačním vodopádem a to takovým způsobem, že ať se člověk naklání nad puklinu z kterékoliv strany, konec vodopádu vidět není.

Chvíli se tu kocháme, brouzdáme se v říčce nad vodopádem, a pak vyrážíme zpět proti proudu do vesnice Marla. Cesta jde nejprve velmi příjemně pár kilometrů podél říčky s minimálním převýšením, pak ale uhne a prudce šplhá do samotné vesnice.

Marla (1600 m. n. m.) (poi) má baráčky méně namačkané na sobě než La Nouvelle a je rozlezlá po větší ploše. Procházíme do jejího středu, kde je škola a snack bar, dáváme si pivo a oběd (ten z vlastních zásob). Pak projdeme vesnicí směrem na Col des Boeufs až za ohradu s jeleny (zda je tu chovají jako zoo, na maso či za jiným účelem netušíme) a tam vedle cesty za malým kopečkem nalézáme celkem solidní místo na stan (poi).

Necháváme tu ležet batohy a bez nich se ještě vydáváme na procházku na náhorní plošinu Kelval, která je 300 výškových metrů nad Marlou. Příkrá cesta je výrazně méně používaná než vyšlapané cesty GR, prakticky celou dobu vede po kamenech vyschlým korytem potoka. Za hodinu se ale dostáváme nahoru.

Kelval (1768 m. n. m.) (poi) ovšem není nijak nádherný - travnatá plošina spasená krávami a uprostřed ní malé, velmi bahnité jezírko. Chápeme, proč cesta sem není příliš prochozená. Dlouho se tu nezdržujeme a vracíme se do Marly.

Na trávě vedle našeho místa zatím vyrostly 2 stany. Jak záhy zjišťujeme, jedná se o tytéž francouze, kteří s námi spali minulou noc. Postavíme také stan a zajdeme si do snacku ještě pro jedno pivo na večeři.

  • Jelikož je pracovní den, už od samého rána vidíme množství malých vrtulníků létak nad celým Mafate. Jelikož sem nevede žádná silnice, vrtulníky obstarávají zásobování a vozí stavební materiál. Několikrát vidíme vrtulník přenášet náklad i mezi různými částmi jedné vesnice.