Norsko 2022

Hardangerjøkulen, Hardangervidda

trekevropa

Den 9.

středa 10. 8.

Kinsarvik, Bergen

Vstáváme v 6 hodin a za mírného mrholení snídáme a balíme věci. Do Kinsarviku to máme asi 9 km, z toho druhou polovinu po rovné zpevněné cestě sjízdné pro auta. První polovina ovšem chvílemi stojí za to. Vede už převážně lesem, takže skály a kameny se tu kombinují s kořeny a potoky. Sestoupíme za tu dobu o 500 m podél 3 obrovských vodopádů. Čím dále postupujeme, tím přibývá turistů, ať už skupin mířících nahoru na více dní, tak jednodenních výletníků jdoucích na výlet k vodopádům.

V jedenáct dorážíme do Kinsarviku na pobřeží (poi) a vymýšlíme, jak se odtud dostat do Bergenu. Máme 2 možnosti. Buď autobusem po druhé hodině s přestupem na vlak, nebo autobusem o hodinu dříve s přestupem na další autobus a pak na loď. U druhé varianty je trochu problém, že časy na přestupy jsou poměrně krátké (a doba cesty o hodinu delší). Nicméně vítězí varianta s lodí. V krámu si kupujeme oběd, na lavičce na pobřeží jej sníme a nastupujeme do autobusu směřujícím do Oddy.

Vyhlídková jízda podél fjordu alespoň skýtá krásnou podívanou na kopce, vodopády, ledovce a moře. Do Oddy přijíždíme s pětiminutovým zpožděním, Géďa naštěstí vybíhá a zastavuje odjíždějící autobus, takže kratší přestup nakonec stihneme. Za další hodinu přijíždíme do Rossendalu, tentokrát se zpožděním 15 minut. Na přestup je tu ovšem minut 20, takže i loď stíháme. Trochu smutnější je to s cenou. Zatímco každý autobus stál 40 NOKů na osobu, za loď platíme 430 NOKů na osobu. Na druhou stranu dvouhodinová cesta po fjordu mezi spoustou ostrůvků je velmi příjemný zážitek.

V Bergenu (poi) přijíždíme přímo do centra do starého přístavu někdy po čtvrté hodině. Přecházíme přes centrum asi 20 minut, abychom se ubytovali ve dvou malých bytech rezervovaných přes AirBnb. Vysprchujeme se, lehce orazíme a v šest se vydáváme zpět do centra. Dáme si něco k večeři, prohlédneme starou čtvrť a cestou zpět se zastavíme v baru na pivo. Večer pak ještě posedíme v jednom bytě o čaji a čokoládě.

  • Míša si na lodi kupuje kafe a jde s ním nahoru na palubu. Při padesáti kilometrové rychlosti a silném větru má ale problémy s ním kamkoliv dojít, aby ho nevylil.
10. 8. 2022 8:58:34: Norsko 2022 - Cesta od vodopádu Sotefossen do Kinsarviku - Nyastolfossen 10. 8. 2022 10:50:36: Norsko 2022 - Kinsarvik 10. 8. 2022 14:27:51: Norsko 2022 - Cesta do Bergenu 10. 8. 2022 19:26:25: Norsko 2022 - Bergen