Island 2023

dětiautoevropa

Den 6.

středa 9. 8.

Jihovýchodní pobřeží, Jökulsárlón

Ráno mrholí a fouká studený vítr od moře. Nasnídáme se v teple jídelny, zabalíme vlhké stany a jdeme na krátkou procházku městem, kde je k vidění přesně jeden duhový chodník a jeden kostel. Pak sedáme do auta a ujíždíme k jihu, kde by mělo být lepší počasí.

Nejedeme po Ring Road, ale po silnici 95, ze které pak odbočíme na prašnou 939. Cesta je o trochu kratší, určitě ale není rychlejší. Po prašné cestě se zrovna rychle nejede (i když je bez problémů průjezdná i pro normální auta), navíc se škrábe přes pěkný kopec. Nabízí ovšem krásné výhledy. Na pobřeží se napojujeme zpátky na Ring Road a pokračujeme po ní až do Höfnu (poi) s jednou krátkou procházkou po útesech (poi) před Djúpivogurem a se svačinou na pláži (poi) o kus dál.

V Höfnu tankujem, kupujeme jídlo a obědváme na lavičce na pobřeží s výhledem na ledovce za zálivem.

Za další hodinu jízdy po pobřeží přijíždíme k jezeru Jökulsárlón a diamantové pláži (poi). Jak se dalo čekat, je tu hrozně lidí. Chvíli se procházíme po břehu, pohledy na jezero plné ledových ker v pozadí s ledovcem jsou pěkné, na druhou stranu jsou to přesně ty pohledy, které jsou na každém propagačním materiálu a nic dalšího. Zaplatit si předraženou projížďku na obojživelné lodi, která vás ani nedoveze k ledovci, odmítáme. Pochybujeme, že bychom viděli cokoliv dalšího. U stánku si od slovenské obsluhy kupujeme kafe a přesouváme se na diamantovou pláž. Tady je lidí podstatně méně, na druhou stranu podívat se na kusy ledu na pobřeží nezabere moc času, i když jsou od slunce pěkně nasvícené. A navíc se tu dá vlézt ke krám do moře.

Pak už odjíždíme do kempu Skaftafell (poi). Jde o velikánský kemp, který je zaměřen na to, aby zvládl obsloužit hodně lidí, kteří toto místo mají jako základnu pro výlety do národního parku a na ledovce. Kemp je však šikovně rozdělen pruhy keřů a sociálky jsou dostatečně velké, takže se tu množství lidí poměrně rozptylí. Nevidíme tu ale žádné zázemí pro vaření ve špatném počasí (které naštěstí nepotřebujeme).

9. 8. 2023 11:41:58: Island 2023 - Útesy před Djúpivogurem 9. 8. 2023 12:33:34: Island 2023 - Pláž za Djúpivogurem 9. 8. 2023 16:39:38: Island 2023 - Jökulsárlón 9. 8. 2023 17:52:04: Island 2023 - Diamantová pláž