Island 2023

dětiautoevropa

Den 4.

pondělí 7. 8.

Přejezd na sever, Mývatn

Ráno se nikam nehoníme, na sluníčku si děláme snídani, koupeme se znovu v bazénku a v bublajícím jezírku zkoušíme uvařit vajíčka - nepříliš úspěšně, jsou prakticky syrová. Asi jsme je vyndali moc brzo. Pak sedáme do auta a pokračujeme na sever.

Hveravellir je asi v polovině silnice 35, severní část je naštěstí mnohem lepší. Téměř celou dobu se dá jet 60 - 70 km/hod, takže asi za hodinu a půl jsme na asfaltu a chvíli na to se napojujeme na Ring Road. Vyrážíme směr Mývatn, po cestě ale děláme 2 zastávky.

Nejprve zajíždíme k Reykjafossu (poi), krásnému vodopádu kousek od Ring Road, vedle kterého je malý teplý bazének. Koupeme se v bazénku a trochu i v řece a fotíme duhu ve vodopádu. Druhou zastávku děláme u Goðafossu (poi), který je určitě monumentálnější, ale je tu spousta lidí, cestičky obehnané provázky, aby se nechodilo nikam jinam, a celkový dojem není nijak super.

U Mývatnu se ubytujeme v kempu Bjarg (poi) v městečku Reykjahlíð. Moc hezký kemp leží přímo na břehu jezera se spoustou travnatých kopečků na stany. Jediná nevýhoda kempu, ostatně jako celé oblasti, je množství mušek. Bez moskytiéry se venku moc sedět nedá. Postavíme stany a odjíždíme se naložit do bazénu do nedalekých Myvatn Nature Baths (poi). Jedná se o obdobu Modré laguny, jen menší, levnější a hůře dostupnou. Lidí je tu ale i tak hrozně moc. Na nějakou dobu se nakládáme do teplých bazénů a prokládáme je párou. Příjemné je, že je tu volně k dispozici voda s ledem. Do bazénu se dají brát i nejrůznější jiné nápoje, jen si je člověk musí předem objednat.

Po důkladném vykoupání si v místním občerstvení dáváme polévku k večeři, a pak se vracíme do kempu. Cestou se ještě zastavujeme v  Grjótagjá (poi), malé lávové jeskyňce s horkým pramenem. V ní se ukazuje, co dokáže fotografie. V poměrně ošklivé jeskyni lze správným nastavením udělal mnohem hezčí fotku.

V kempu zjišťujeme, že naše dva stany, které jsme si postavili na opuštěném břehu jezera, jsou obklopené stany českého zájezdu. Navíc nám odnesli stoleček, u kterého jsme se zabydleli. Naštěstí nikdo z nich není hlučný a noc proběhne zcela bez problémů.

7. 8. 2023 8:40:08: Island 2023 - Hveravellir 7. 8. 2023 12:32:36: Island 2023 - Reykjafoss 7. 8. 2023 18:59:32: Island 2023 - Myvatn Nature Baths 7. 8. 2023 20:37:37: Island 2023 - Grjótagjá