Island 2023

dětiautoevropa

Den 2.

sobota 5. 8.

Výlet na sopku Fagradalsfjall

I když jsme měli nějaké plány, co kdy chceme dělat, museli jsme je měnit už před příletem. V polovině července bouchla sopka Fagradalsfjall (která soptila i minulý a předminulý rok) a která je alespoň částečně přístupná. Sice to vypadá, že už pomalu končí a na webu píší, že poslední aktivitu měla ve čtyři ráno, ale doufáme, že třeba ještě zaprská.

Počasí je všelijaké, ráno prší, ale dle předpovědi se to má po obědě na pár hodin zlepšit. Nikam tedy nespěcháme, koupeme se ještě důkladně v horké vaně a před polednem zajíždíme na východní cíp do oblasti Gunnuhver (poi) podívat se na první fumaroly. Tam nám dokonce vylézá sluníčko. Pak už vyrážíme na sopku.

Rozhodujeme se pro západní trasu. Ta sice oficiálně vede jen k vyhlídce na Meradalir (kráter který soptil v roce 2022) a pak jsou cedule, že se dál nesmí, ale hodně lidí jde dál po cestě až na Litli-Hrútur (poi). I s obědem nám cesta zabere 3 hodiny. Cestou vidíme starší i novější lávová pole, před závěrečným výstupem pak zcela čerstvé, ze kterého se slušně kouří. Z vrcholu koukáme přímo do kráteru, bohužel už neaktivního, i když se z něj stále vydatně kouří.

Zpáteční cestu zvládáme za 2 hodiny, ale téměř celou už v mlze a dešti.

Cestou do Selfossu se ještě stavujeme v Seltúnu (poi), malé geotermální oblasti. V Selfossu máme pronajatý druhý domek přes Airbnb (poi). Tentokrát jde o řadovku zařízenou v IKEA stylu, takže žádná moc romantika. Na večeři si zajíždíme do pizzerie, kde narážíme na českou obsluhu.

5. 8. 2023 10:46:14: Island 2023 - Gunnuhver 5. 8. 2023 14:27:55: Island 2023 - Fagradalsfjall 5. 8. 2023 17:34:24: Island 2023 - Seltún