Bosna 2023

Zelengora, národní park Sutjeska

trekevropa

Den 11.

sobota 27. 8.

Lokrum

Ráno vstaneme za úsvitu a jdem si projít ještě pár uliček a schodišť, dokud jsou prázdné. Obzvláště nás zaujme basketbalové hřiště umístěné pod hradbami kousek od našeho bytu, ze kterého je vidět téměř celé staré město. Lepší výhled může být už akorát z hradeb, ale o tolik lepší, abychom za něj zaplatili vstupné 35 € za osobu asi nebude.

Po procházce si teprve dáváme snídani, balíme věci na koupání a odcházíme do přístavu, kde nastupujeme na loď na ostrov Lokrum (poi) (zpáteční lístek včetně vstupného na ostrov stojí 27 €). Motorová loďka, na kterou by se vměstnalo tak sto lidí, nás za čtvrt hodiny doveze na nedaleký ostrov.

Lokrum není moc velký, přejít z jedné strany na druhou se dá za 20 minut. Má ale hezkou přírodu (i když působí jako větší park, jímž vlastně je), pár památek, několik pláží a výhodu, že tím, že se za vstup musí zaplatit a dojet sem lodí, tak tu není tolik lidí.

My nejprve přejdeme po východní straně ostrova na cíp nejblíže k Dubrovníku, kde je nějaký starý kamenný přístav a dá se tu koupat. První půlhodinu jsme tu prakticky sami. Pak si kousek dál na kamenné lavičce sníme bagetu a přes prostředek ostrova, na které stojí pevnost, jdem zpátky do "obydlenější" části. Tady si prohlížíme botanickou zahradu se spoustou kaktusů, olivový háj a rozpadlý klášter, ve kterém je restaurace (v níž se stavíme). Pak se přes louku s pávy a 2 pláže přesuneme na jihovýchodní cíp, kde je nudapláž (poměrně příjemná na kamenných deskách s přístupem do vody přes schody). Zde se povalujeme až do půl páté a pozorujeme zajímavé objekty v okolí (co jiného také na nudapláži dělat, zvláště když ty zajímavé objekty tvoří skákající delfíni).

Poté se lodí vracíme do Dubrovníka, chvíli se flákáme doma a na večeři si zajdeme do restaurace Lady PiPi (před kterou byla včera pěkná fronta a nedostali jsme se do ní).

26. 8. 2023 6:46:36: Bosna 2023 - Dubrovnik 26. 8. 2023 10:38:49: Bosna 2023 - Lokrum 26. 8. 2023 15:17:20: Bosna 2023 - Lokrum