Bajkal 2019

Pohoří Chamar-Daban, trek podél Bajkalu

trekasie

Úvod

Letenky do Irkutska od Aeroflotu jsme zakoupili v dubnu a od té doby se nám vše možné snaží naznačit, že to nebyla dobrá volba. Nejprve se začátkem prázdnin dovídáme, že Rusové zakázali ČSA provozovat některé linky na Sibiř a na oplátku Česko zakázalo Aeroflotu létat do Prahy. Den na to se účinnost nařízení o týden posune a během týdne lety povolí na zbytek prázdnin, takže letodlo by nám mělo letět.

Následně se v nejrůznějších médiích začínají šířit zprávy o obrovských požárech na Sibiři a mezi postiženými oblastmi je i Bajkal a Irkutská oblast. A aby toho nebylo málo, tak jsou v Irkutské oblasti velké povodně, které ve dvou vlnách během července vyplaví několik měst (včetně Irkutska a Sljuďanky).

Snažíme se získávat zprávy všemi možnými prostředky, jak přes média, tak přes různé známé, cestovky, ubytovny atp. Na oficiálních stránkách Irkutské oblasti (http://irkobl.ru/) píší o tom, že kvůli požárům byl vyhlášen výjimečný stav a že je zákaz vstupu do lesů. Všechny zdroje nás ale převážně ujišťují, že problém s požáry je hlavně na severu a jižní část Bajkalu je v tomto ohledu v pohodě. A povodně již ustoupily a nepřijdou-li nové silné lijáky, vše by mělo být v pohodě.

Nakonec tedy vyrážíme dle původního plánu a jedinou památku po katastrofách, kterou po cestě potkáváme, je pár stržených turistických můstků v údolí nad Sljuďankou, místo kterých jsou ale již udělány nové provizorní.

  • V rámci pročítání novinek z Irkutska objevujeme spoustu novinek s katastrofami nesouvisejícími, leč velmi zajímavými novinkami (často zajímavé tím, že na ně používáme Google translator), jako jsou:
    • 26. července se bude konat regionální soutěž o titul "Nejlepší mezi provozovateli strojního dojení krav".
    • Farma v regionu Irkutsk obdržela status chovného reproduktoru.
    • Netradiční biatlon v Rusku. Závodí se v tancích.
    • 10.8. začíná v Irkutské oblasti festival ruské opery.