Norsko 2016

Jotunheimen, Rondane

trekevropa

Den 4.

pondělí 15. 8.

Od chaty Memurubu k chatě Gjendebu

vzdálenost: 13,6 km, stoupání: 786 m , klesání: 1226 m

Ráno docházíme hřeben Besseggenu a sestupujeme k chatě Memurubu (poi). Sestup již není nijak náročný, ale hodinu nám ještě zabere. K této chatě jezdí 3x denně loď od Gjendesheimu, takže během sestupu potkáváme první várku turistů přecházející Bessegen opačným směrem. Chata a okolí vypadá velmi pěkně a upraveně, nicméně přespání v ní asi nebude nejlevnější (i když konkrétní ceny nezjišťujeme). Dáváme si tu jedno kafe a vyrážíme směr Gjendebu.

Nejdeme "hlavní" cestou přes hřebeny podél jezera, ale vyrážíme delší (ale určitě rychlejší) cestou údolím říčky Muru. To se ukáže jako dobrá volba. Za prvné je údolí velmi pěkné, zelené, s kytkami a vodopády, za druhé zde potkáváme jen minimum lidí, což je proti včerejšku výtaná změna. Cesta vede nejprve několik kilometrů podél říčky a poté zvolna stoupá na hřeben nad jezerem Gjende, kde se setkává s hlavní trasou vedoucí po zubatém hřebenu.

Při stoupání vzhůru se nám otvírá pohled do všech směrů na majestátní hory, přičemž jim na západě dominují dva vrcholy hory Semeltinden s ledovcem mezi nimi. Kromě kýčovitých výhledů do všech směrů se nám nabízí ještě jedno rozptýlení, když u cesty na zbytkách sněhu potkáváme stádo sobů (kteří jsou zřejmě polodivocí, neboť někteří z nich mají na krku zvonečky).

Z hřebenu pak slézáme extrémně prudkým klesáním až na břeh jezera Gjende, kdy na necelém kilometru sestoupíme o 500 m níže ( "cesta" občas vede po skále po řetězech). Podél jezera pak docházíme posledních pár kilometrů až k chatě Gjendebu, resp. pár set metrů před ní, kde má zastávku turistická loď (na úplný konec jezera už kvůli hloubce nedojede). U mola začíná "placený prostor" kolem chaty, na břehu před molem je ale několik míst, kde se dají postavit stany (poi). Navíc je zde i ohniště a dostatek dřeva, takže večer na břehu jezera se solidně protáhne.

  • Když přicházíme k Memurubu, pár set metrů od chalupy narážíme na ceduly přibližně v tomto znění: "Vcházíte na pozemky spravované chatou Memurubu. Pokud zde chcete stanovat, domluvte se na podmínkách s personálem chaty. Mimo toto území si můžete stanovat kde chcete, pouze po sobě ukliďte všechen odpad." (Obdobné cedule nalézáme i u ostatních chat.) S povzdechem přemýšlíme nad zákazem stanovaní kdekoliv u nás, o národních parcích nemluvě.
  • Původně jsme neměli v plánu jít podél jezera Gjende až ke Gjendebu, ale chtěli jsme ještě na Besseggenu zahnout na sever a obejít jezero Russvatnet. Když jsme si ale večer spočítali, jakou vzdálenost jsme za první den ušli, a zjistili, že během pondělí bychom museli urazit 30 km, upustili jsme od tohoto plánu a našli kratší variantu.
  • Večer na plácku kousek od nás táboří Holanďan, který už pár týdnů cestuje po Norsku sám. Karel ho samozřejmě pozve na večer k nám, takže se na jednu stranu dozvídáme spoustu zajímavostí z jeho života (např. že pracuje na lodi, ale že nemá rád vodu), na druhou stranu Holanďan dostává několik téměř odborných přednášek (např. o jedlosti hub či o historii trampské hudby v ČR).