Kyrgyzstán 2014

aneb Vandr plus

trekasie

Den 9.

neděle 17. 8.

Přelet do Istanbulu, Istanbul

Ráno si dáváme malou snídani a čekáme na taxíky. Přijíždí na čas, ale bohužel pouze jeden. Recepční nám ihned znovu objednává i druhý, ale taxikář se mezitím rozhodne, že se přeci do jednoho vejdeme. I když je auto poměrně velké, pořád je pouze pětimístné. Přesto se do kufru nakonec podaří narvat všech sedm batohů a my se tam také naskládáme, i když jízda v šesti lidech na zadním sedadle nepatří k nejpohodlnějším, ale těch 30 km se to dá vydržet.

S odletem nejsou žádné problémy a v jednu hodinu přistáváme v Istanbulu. Zde se loučíme s Karlem, který rovnou přestupuje na let do Prahy a ostatní se vydáváme metrem a tramvají do centra, kde máme rezervaci v hostelu Sultan (poi). Ubytujeme se, osprchujeme a vyrazíme do města.

Dnešní trasa vypadá nějak následovně - kolem Modré mešity (poi) ke Grand bazaru (poi) (který je v neděli zavřený), za ním úzkými přecpanými uličkami dolů přes bazar s kořením (poi) na pobřeží. Tam chvíli rozmýšlíme, zda-li se půjdeme projet nějakou turistickou výletní lodí. Když ale vidíme, jak jsou přecpané, nalézáme alternativu - trajekt, který zde slouží jako veřejná doprava. Za cenu tramvajové jízdenky tak jedeme přes Bospor kolem majáku Kiz Kulesi (poi) tam a zpátky (což zabere asi hodinu) a na palubě jen několik lidí.

Poté se vypravujeme do hostelu na večeři (která vzhledem k ceně není nijak zázračná) a po ní ještě do uličky Soğuk Çeşme (poi) na šíšu.