Kréta 2011

trekevropa

Den 7.

pátek 3. 6.

Soughie, Lisos

vzdálenost: 15,5 km, stoupání: 390 m, klesání: 795 m

Původně jsme chtěli spát pod širákem, ale kvůli komárům stavíme alespoň vnitřek stanu. K ránu začne pršet, ovšem než stihneme natáhnout tropiko, zase přestává. V sedm vstaneme, nasnídáme se a jen co vyrazíme, zmizí poslední náznaky mraků a slunce svítí opět naplno.

Sestoupíme od kaple zpět na E4 a po ní slezeme dolů téměř až k moři. Další cesta do Soughie už je výrazně mírnější než předchozí den. Je zde vlastně jen jedno větší stoupání a i to má pouze 150 výškových metrů. Jinak se jedná o poměrně rovnou cestičku úbočím kopců. Před polednem začínáme potkávat turisty, kteří sem chodí na procházky a v poledne dorážíme do Soughie.

Jedná se o přibližně stejnou díru jako Aghia Roumeli, jen sem nevede soutězka. Zato sem vede silnice, takže turisty, které sem přivezou lodí z Aghia Roumeli, tu přeloží do autobusu a odvezou pryč, samozřejmě po návštěvě místních restaurací, ze kterých se městečko skládá. Sedáme si do jedné z kaváren a s pivem a zmrzlinou vymýšlíme co dál. Nakonec se rozhodujeme zůstat tu do dalšího dne. Ubytováváme se v jednom hotýlku (opět € 30 za pokoj) a bez batohů se vypravujeme podívat na Lisos - pozůstatky starověkého města vzdálené asi hodinu cesty od Soughie přes jeden útes.

Do Lisosu dorážíme před čtvrtou hodinou v době, kdy už většina turistů odešla nebo odjela taxi-člunem, takže kromě jednoho páru američanů jsme tu sami. Koukáme na zbytky starověkých zdí a na kozy, které se chodí nápájet ze starověkého pítka. Hodinku strávíme na pláži, která je tu přeci jen hezčí než v Soughii. Pak se stejnou cestou vrátíme zpět, zajdem na večeři a hurá spát.