Island 2013

trekevropa

Den 3.

pondělí 5. 8.

Cesta z Hvelavelliru do Þverbrekknamúli, Þjófadalir, řeka Fúlakvísl

V sedm ráno se probouzíme do pěkné zimy, je asi 6° a díky větru pocitově mnohem méně. Uděláme snídani a v devět vyrážíme k chatě v údolí Þjófadalir. Cesta je dobře značená, vede nejprve jihozápadně přes lávové pole porostlé trávou a mechem a na úpatí kopců se v louce stáčí na jih. Pak se přes menší kopeček přehoupne do vedlejšího údolí Þjófadalir a sestupuje k chatě. V závětří za chatou si dáváme oběd a uvnitř chaty si popovídáme s Andrejem z Ruska. Dostáváme od něj pár informací ohledně chatiček a o různých cestách a místech, mimo jiné o Kerlingarfjöllu, čímž změní náš cíl trasy na další dny.

Po obědě se vydáváme dále po cestě na jihovýchod, nejprve loukou, a pak opět lávovou plání. Vedle nás se brzy objeví řeka Fúlakvísl a díky ledovcům rychle nabírá na mohutnosti. Jelikož cílová chata leží na druhém břehu, začínáme mít obavy, jak se k ní dostaneme. Brození takhle velké a svižné řeky by asi nešlo. Naštěstí v místě, kde cesta přechází na druhý břeh, se celá řeka nacpe do uzounké soutězky, která je místy jen metr široká. Přes ni je položen kratičký mostek. Králík jím pohrdne a kaňon přeskakuje.

Na druhém břehu vylezeme do krátkého, ale velmi prudkého kopce a přes mírné kopečky se za další 4 km dostáváme k chatě Þverbrekknamúli. Pořád hodně fouká, tak stany stavíme těsně za chatou a večeři jdeme uvařit dovnitř, kde je ubytovaných dalších asi 8 lidí.

  • Chatičky - ubytovny pro turisty - pokud v nich není žádný personál (který bývá pravděpodobně jen ve větších kempech, kam vede silnice), nechávají se peníze za přespání přímo v nich - 4000,- ISK za spaní uvnitř, 1200,- ISK za stanování kolem. Většinou tam je pitná voda, plynový sporák, nádobí a pár dlaších drobností. Dovnitř se vejde kolem 10 lidí. (Uváděno podle 2 chatiček, které jsme viděli)