Bulharsko 2015

Rodopy aneb krajinou bez turistů od piva k pivu

trekevropa

Den 6.

středa 26. 8.

Cesta z rezervace Kastrakli do Devinu

vzdálenost: 26 km, stoupání: 760 m , klesání: 900 m

Za deset deset (jako každý den) pokračujeme dále údolím nahoru. Po mírně stoupající cestě to rychle odsýpá a u chaty Orfeus (poi) jsme za necelé 2 hodiny. Čím výše v údolí jsme, tím se objevuje více vody a nahoře už teče pěkný potůček. U chaty v altánku si dáváme pivo a fazolovou polévku, a pak pokračujeme mezi pastvinami po značce na Devin (tuhle značku už nemáme v žádné mapě).

Obědváme uprostřed luk s výhledem na krávy a nově budovaná letoviska zbohatlíků. Pak vylézáme 200 m do sedla směrem na Koziyat Rog a odtud na východ k chatě Lovna (poi). Od Lovne jdeme po rovné cestě na Devin a serpentýnami slézáme k městu. Karel, Péťa a Chvojka zůstávají na loučce těsně nad městem, ostatní slézáme až do města a hledáme ubytování. Holkám se navíc podaří stopnout auto, takže poslední dva kilometry se svezou (auto se sice cestou rozpadá a vysype se mu jedno okno, ale dolů se dostane).

Po chvilce pobíhání a hledání hostelu podle průvodce narazíme na chlapíka, který nás ubytuje v pěkných místnostech (za 15 lev na osobu) (poi). Provozuje penzion pravděpodobně na černo, neboť barák z venku není nijak označen.

  • V odbočce z cesty na Koziat Rog potkáváme traktor, který má problémy s elektrikou a nemůže nastartovat. Bulharští lesáci k němu jedou s jeepem, aby ho roztáhli, ale jeep uvízne pár metrů před traktorem na vysokém středu cesty a nemůže se rozjet. Pomáháme tedy Bulharům roztlačit traktor, který naštěstí hned naskočí a s ním už si vytáhnou i uvízlý jeep.
  • Cestou k chatě Lovna potkáváme důkladný polom, takže asi kilometr musíme přelézat spoustu stromů. Nevybitý Karel pobíhá po cestě tam a zpátky a některé stromy seká mačetou, což kromě pobavení publika nemá žádný praktický význam.
  • Karel sice zůstává nad městem ve stanu, ale když mu pošleme zprávu, do které hospody jsme šli na večeři, přibíhá z kopce dolů na pivo a zpět se vrací až k půlnoci.
  • Devin je lázeňské městečko s luxusními hotely a bazény v centru. Když se člověk dostane ale o nějakou tu ulici dál, tak rozpadající se domy, silnice a zábradlí už tolik luxusní nejsou.