Bulharsko 2015

Rodopy aneb krajinou bez turistů od piva k pivu

trekevropa

Den 3.

neděle 23. 8.

Cesta od chaty Perelik do vesnice Mugla

vzdálenost: 16,5 km, stoupání: 380 m , klesání: 850 m

V půl deváté po luxusní snídani sedáme do taxíků a necháváme se vyvést k chatě Perelik (poi) (1976 m. n. m.). Odtud vyrážíme po červené značce na severozápad směrem na chatu Lednitsata. Pěšina si drží výšku nad 2000 m. n. m. a neustále lehce kolísá nahoru a dolů. Chvílemi vede lesem, chvílemi po loukách. Všude kolem je spousta borůvek. Zato výhled nemáme, sice neprší, ale jsme v mracích s výhledem do 50 m.

Na oběd vylézáme na kopec Orfeus (poi) (2188 m. n. m.), což je dle mapy druhý nejvyšší vrchol Rodop, ale dle Bulhara, kterého tu potkáváme, nesmíme věřit mapě a je prý nejvyšší. Vyčasí se, vyleze sluníčko a my tu hnípeme 2 hodiny. Pak pokračujeme po červené z kopce dolů kolem kapličky sv. Petra (poi), ale než dorazíme k chatě Lednitsata, odbočujeme na jihozápad po zpevněné cestě. Ta se po pár kilometrech připojí opět na červenou směřující do Mugly a my si touto zkratkou ušetříme několik málo kilometrů, ale celkem hodně metrů převýšení. Borůvky v těchto místech už nejsou, zato je cesta lemovaná obříma malinama.

Po pár kilometrech cesta začíná sestupovat do údolí. Na začátku sestupu nás zastavuje chlápek v autě a po chvíli z něj vyleze, že vlastní hostel v centru Mugly. Odmítáme ubytování a sestupujeme dále. Těsně nad vesnicí narážíme na pěkné loučky, na kterých se rozhodneme přespat (poi). Potok s dobrou vodou máme 50 m daleko a dřevo na oheň se taky najde, i když je mokré.

  • Co se týče mapového vybavení, tak máme s sebou několik různých map této oblasti. Turistickou stovku hned dvakrát, kterou Karel a Bobek koupili v rozpětí 2 měsíců, takže jsou to 2 různé verze a každá má trochu jiné informace. Dále má Voda v GPSce OpenStreet mapy a ještě máme stažené google mapy v mobilu. Navíc Karel v půli cesty zakoupí padesátku mapu, která má ovšem značené pouze cesty a nic jiného. Ve výsledku tak máme slušnou sérii map, která každá ukazuje naprosto něco jiného, vzájemně se neshodují a nezbývá tak nic jiného, než vždy nalézt variantu, která není v žádné z nich, a ta většinou bývá ta správná.